Selger Andreas Mangerud tester Valtra Q305 med Pöttinger Terradisc 5001

Mangerud tok nylig turen til Nord-Odal for å prøve ut en av de nyeste storsatsingene fra Valtra Q305 koblet sammen med en Pöttinger Terradisc 5001 skålharv. Sammen utgjorde de en imponerende kombinasjon av kraft og presisjon.

– «Dette er en traktor som virkelig viser hva moderne teknologi og rå muskelkraft kan gjøre i norsk jord,» sier Mangerud etter testkjøringen.


Tre hundre hester med trinnløs kraft

Valtra Q305 er en 305 hk traktor med sekssylindret 7,4 liters motor og AGCOs egen ML-260 CVT-trinnløse transmisjon. Under testen fikk den vist hva den er god for, med en 5 meter bred skålharv hengende bak.

Med smal midje og lettstyrt konstruksjon var den enkel å manøvrere, selv med tung redskap i arbeid. Komforten ble også trukket fram: med aktiv fjæring både foran og bak, kombinert med en hytte bygget for lange dager, ble kjøringen både rolig og stabil.

Foto: Andreas Mangerud tester Valtra. Fotograf: Martin Ljåstad Øverland.

Full kontroll fra førersetet

Schou fremhever spesielt SmartTouch-terminalen, som styrer alt fra hydraulikk og transmisjon til GPS og ISOBUS-redskaper.

– «Det geniale er at du kan programmere alle knappene akkurat slik du vil ha det. Du styrer hele traktoren fra armlenet, og har full oversikt via infoskjermen i hjørnet. For en bonde som jobber mye med variert utstyr, er dette gull verdt,» sier han.

Med Valtra Connect loggføres all aktivitet, og både bonde og verksted kan følge med på drift, forbruk og servicebehov i sanntid. Legg til 5 års fabrikkgaranti uten egenandel, og du har en traktor som lover forutsigbar drift.

Foto: Andreas Mangerud tester Valtra. Fotograf: Martin Ljåstad Øverland.

Pöttinger Terradisc 5001 en skålharv i tungvektsklassen

På slep bak Q305 hadde Schou koblet til en Pöttinger Terradisc 5001, en 5 meter slepemontert skålharv på rundt 5 tonn, med 58 cm store skåler. Harven ble kjørt på et byggstubbfelt tresket en uke tidligere og resultatet var tydelig.

– «Jorda ser helt perfekt ut. Denne harven river opp og blander halmen på en utrolig effektiv måte,» forteller Mangerud.

Foto: Pöttinger Terradisc 5001. Fotograf: Martin Ljåstad Øverland.

Pottinger har utviklet sitt eget TwinArm-system, der to og to skåler sitter i samme arm. Det gjør at harven kan kjøres dypere uten at skålene vrir seg, og sikrer full gjennomskjæring av jorda. Anbefalt arbeidshøyde er 5–15 cm, men mange kjører den trygt ned mot 20 cm.

Smidig og fleksibel i felt

Et praktisk poeng er muligheten til å overføre vekt fra hjulene til skålene, noe som gir ekstra trykk der det trengs mest. På vendeteigen løftes harven opp på pakkervalsen, som gjør det lett å snu uten å dra med seg jord.

Maskinen kan leveres med ulike pakkevalser, og på testen var den utstyrt med en dobbelt ribbetrommel som ga en jevn og fast overflate.

– «Det er en smidig og effektiv harv. Du kommer fint til også på mindre jorder med mange kroker, selv om dette er en stor maskin,» sier Mangerud.

En kraftpakke av en kombinasjon

Testen i Nord-Odal viste at Valtra Q305 og Pöttinger Terradisc 5001 passer godt sammen. Traktoren leverer jevnt og stabilt drag, mens harven sørger for en perfekt blanding og innmolding av halmrestene.

Foto: Valtra Q305 med Pöttinger Terradisc 5001. Fotograf: Martin Ljåstad Øverland.

– «Dette er en kombinasjon som virkelig gjør jobben. For de som vil ha både kapasitet og kvalitet, er dette midt i blinken,» oppsummerer Mangerud.

Valtra har kampanje på traktoerer, se kampanjen her!

Andre kunder har også sett på:

Sunn jord, riktige maskiner, gode avlinger, optimal lagring og din lidenskap og kunnskap danner grunnlaget for den ultimate rundballen. En rundball presset for å øke avkastningen på investeringen og tilby kvalitetsfôr til dyra dine.Sunn jord, riktige maskiner, gode avlinger, optimal lagring og din lidenskap og kunnskap danner grunnlaget for den ultimate rundballen. En rundball presset for å øke avkastningen på investeringen og tilby kvalitetsfôr til dyra dine.
Forside

Den perfekte rundballen

Maskiner av høyeste kvalitet. Fôr som setter standarden. Hva er hemmeligheten bak en perfekt rundball?

Akershus Traktor kommer til MEFA 2026 i Granåsen
Nyheter

Akershus Traktor kommer til MEFA 2026 i Granåsen

Torsdag 18. juni åpner MEFA 2026 i Granåsen skianlegg i Trondheim. I tre dager fylles området med maskiner, utstyr, leverandører og aktiviteter for hele familien.

Fire såmaskiner testes side om side i et forsøksfelt for direktesåing i regi av Norsk Landbruksrådgiving.Fire såmaskiner testes side om side i et forsøksfelt for direktesåing i regi av Norsk Landbruksrådgiving.
Nyheter

Fire såmaskiner på samme felt

Akershus Traktor deltar i et forsøksfelt i regi av Norsk Landbruksrådgiving SA, der fire forskjellige såmaskiner testes side om side. Målet er å se hvilke forskjeller som viser seg ute på jordet.

Tor Amb og Martin Ljåstad Øverland fra Akershus Traktor på besøk hos Hymax for å se nærmere på Giant hjullastere. Hvis bildet viser en bestemt modell, er det bedre å være mer konkret, for eksempel: Giant G2300 HD hjullaster under besøk hos Hymax.Tor Amb og Martin Ljåstad Øverland fra Akershus Traktor på besøk hos Hymax for å se nærmere på Giant hjullastere. Hvis bildet viser en bestemt modell, er det bedre å være mer konkret, for eksempel: Giant G2300 HD hjullaster under besøk hos Hymax.
Nyheter

Giant i fokus hos Akershus Traktor

Akershus Traktor har økt fokuset på Giant, med særlig vekt på kompakte hjullastere som passer godt til arbeid i norsk landbruk.

Kuhn 3135 rundballepresse på jordet.Kuhn 3135 rundballepresse på jordet.
Nyheter

Gjør rundballepressa klar før sesongen

Unngå unødvendig driftsstans når graset er klart og været spiller på lag.

Snøplog montert på traktor rydder snø på gårdsplass i vinterlandskap.Snøplog montert på traktor rydder snø på gårdsplass i vinterlandskap.
Nyheter

Fra anleggsvei til vinterdrift: Derfor liker Odd Arne allsidige traktorer

Transportere utstyr, trekke vannvogn, dempe støv, koste vei, flytte masser og holde anleggsveier i orden. Når vinteren kommer, kan den samme traktoren brukes til brøyting og strøing. Det er denne bredden som har gjort traktoren til et sentralt arbeidsverktøy i entreprenørvirksomheten til Odd Arne Widme.