Vi testet nye Valtra G med CVT i Finland, og den leverte

Trinnløs transmisjon i G-serien har vært etterspurt lenge. I Finland fikk vi kjøre den nye løsningen i praksis. Det som overrasket mest var hvor “lett” traktoren oppleves, selv når den jobber.

Valtra oppdaterer G-serien med trinnløs transmisjon (CVT) i effektområdet 100 til 145 hk. På papiret er det en viktig nyhet. Bak rattet kjennes det enda tydeligere.

Bilde: Valtra G135 med CVT. Fotograf: Martin Ljåstad Øverland.

Vi fikk teste den nye G-serien med CVT i Finland. Det ble fort klart at dette ikke bare handler om en ny girkasse, men om flyt i hele traktoren. Start og stopp sitter, farten bygges jevnt, og du slipper den klassiske følelsen av at du må “jobbe” med traktoren for å få riktig tempo.

Det som overrasket oss mest

G-en har alltid vært en ryddig og praktisk arbeidstraktor. Med CVT føles den mer presis. Mer “på lag”. Start og stopp sitter bedre. Du slipper den typiske følelsen av at du må finne rytmen mellom motor, gir og fart. Den bare flyter.

Og når du jobber tett på ting, som med frontlaster, merker du det ekstra godt. Det blir mindre rykk og napp, og lettere å treffe riktig fart uten å tenke for mye på det.

Bilde: Valtra G135 med CVT. Fotograf: Martin Ljåstad Øverland.

CVT-løsningen dekker hele området opp til 40 km/t i ett sammenhengende drag. Resultatet er at traktoren oppleves mer behagelig på vei, og mer stabil når du jobber.

Fortsatt G, bare mer raffinert

Det fine er at dette ikke føles som noe som er “skrudd på” i etterkant. Helheten henger sammen. G-en er fortsatt smidig og lett å plassere, men den føles mer moden i måten den oppfører seg på.

For de som vil bygge traktoren mer mot egen drift, ligger Unlimited der som en praktisk mulighet. For å få løsninger som faktisk passer jobben, enten det er landbruk, entreprenør eller kommunalt.

Konklusjon

Vi dro til Finland for å teste en ny girkasseløsning. Vi kom hjem med følelsen av at G-serien har fått et skikkelig løft. Trinnløs G gjør det lettere å kjøre pent. Og lettere å jobbe effektivt, uten å bruke hodet på ting traktoren burde løse selv.

Andre kunder har også sett på:

Landbruksmaskin klargjort for vinterarbeid med service og reservedeler fra AGCO Parts.Landbruksmaskin klargjort for vinterarbeid med service og reservedeler fra AGCO Parts.
Nyheter

DIN PÅLITELIGE PARTNER!

VI SØRGER FOR DRIFTSSIKKERHET GJENNOM HELE VINTEREN. NÅR KUNDENE DINE FORVENTER AT DU ER KLAR FOR SNØRYDDING OG VINTERARBEID

Globus TTA såbedsharv, en robust og driftssikker norsk harv for presis og effektiv jordbearbeiding.Globus TTA såbedsharv, en robust og driftssikker norsk harv for presis og effektiv jordbearbeiding.
Forside

En klassiker er tilbake

Den velkjente TTA-harven gjør comeback som Globus TTA, et ekte norsk kvalitetsprodukt. Produsert av Underhaug på Nærbø, under lisens fra Kverneland Group.

Foto: Håvard Havdal.

HARDI Navigator åkersprøyte med 21 meters bom og 3000 liters tank i arbeid på jordet, med fokus på stabil bomkontroll og moderne ISOBUS-betjening.HARDI Navigator åkersprøyte med 21 meters bom og 3000 liters tank i arbeid på jordet, med fokus på stabil bomkontroll og moderne ISOBUS-betjening.
Nyheter

HARDI NAVIGATOR

HARDI Navigator er kjent for høy kvalitet, funksjonelt design og presis bomkontroll.

Can-Am på Camp Villmark - vi er til stede som utstiller med modeller på stand.Can-Am på Camp Villmark - vi er til stede som utstiller med modeller på stand.
Nyheter

Camp Villmark – Norges største møteplass for friluftsliv, jakt og fiske

Camp Villmark samler det beste innen friluftsliv, jakt og fiske under ett tak.

Valtra fyller 75 år i 2026 og du får gaven.Valtra fyller 75 år i 2026 og du får gaven.
Nyheter

FÅ INNTIL 60 000 KR I RABATT

Valtra fyller 75 år i 2026. Frem til 31. mars selger vi derfor 75 traktorer til jubileumspris. Dette er tre av våre mest populære modeller og tilbudet inkluderer dessuten den stilige 75-års jubileumspakken Basic. 

Valtra 235 med laster og TwinTrac, koblet til Kahlbacher KFS 1050 roterende snøfreser på Eggemoen.Valtra 235 med laster og TwinTrac, koblet til Kahlbacher KFS 1050 roterende snøfreser på Eggemoen.
Nyheter

Valtra 235 + Kahlbacher KFS 1050: demo med skikkelige forhold på Eggemoen

Når det først skal demonsteres snøfres, er det greit at det faktisk er snø å jobbe i. På Eggemoen flyplass ved Hønefoss ble det nettopp det.