Vi testet nye Valtra G med CVT i Finland, og den leverte
Trinnløs transmisjon i G-serien har vært etterspurt lenge. I Finland fikk vi kjøre den nye løsningen i praksis. Det som overrasket mest var hvor “lett” traktoren oppleves, selv når den jobber.
Valtra oppdaterer G-serien med trinnløs transmisjon (CVT) i effektområdet 100 til 145 hk. På papiret er det en viktig nyhet. Bak rattet kjennes det enda tydeligere.

Vi fikk teste den nye G-serien med CVT i Finland. Det ble fort klart at dette ikke bare handler om en ny girkasse, men om flyt i hele traktoren. Start og stopp sitter, farten bygges jevnt, og du slipper den klassiske følelsen av at du må “jobbe” med traktoren for å få riktig tempo.
Det som overrasket oss mest
G-en har alltid vært en ryddig og praktisk arbeidstraktor. Med CVT føles den mer presis. Mer “på lag”. Start og stopp sitter bedre. Du slipper den typiske følelsen av at du må finne rytmen mellom motor, gir og fart. Den bare flyter.
Og når du jobber tett på ting, som med frontlaster, merker du det ekstra godt. Det blir mindre rykk og napp, og lettere å treffe riktig fart uten å tenke for mye på det.

CVT-løsningen dekker hele området opp til 40 km/t i ett sammenhengende drag. Resultatet er at traktoren oppleves mer behagelig på vei, og mer stabil når du jobber.
Fortsatt G, bare mer raffinert
Det fine er at dette ikke føles som noe som er “skrudd på” i etterkant. Helheten henger sammen. G-en er fortsatt smidig og lett å plassere, men den føles mer moden i måten den oppfører seg på.
For de som vil bygge traktoren mer mot egen drift, ligger Unlimited der som en praktisk mulighet. For å få løsninger som faktisk passer jobben, enten det er landbruk, entreprenør eller kommunalt.
Konklusjon
Vi dro til Finland for å teste en ny girkasseløsning. Vi kom hjem med følelsen av at G-serien har fått et skikkelig løft. Trinnløs G gjør det lettere å kjøre pent. Og lettere å jobbe effektivt, uten å bruke hodet på ting traktoren burde løse selv.
Andre kunder har også sett på:
Den perfekte rundballen
Maskiner av høyeste kvalitet. Fôr som setter standarden. Hva er hemmeligheten bak en perfekt rundball?
Akershus Traktor kommer til MEFA 2026 i Granåsen
Torsdag 18. juni åpner MEFA 2026 i Granåsen skianlegg i Trondheim. I tre dager fylles området med maskiner, utstyr, leverandører og aktiviteter for hele familien.
Fire såmaskiner på samme felt
Akershus Traktor deltar i et forsøksfelt i regi av Norsk Landbruksrådgiving SA, der fire forskjellige såmaskiner testes side om side. Målet er å se hvilke forskjeller som viser seg ute på jordet.
Giant i fokus hos Akershus Traktor
Akershus Traktor har økt fokuset på Giant, med særlig vekt på kompakte hjullastere som passer godt til arbeid i norsk landbruk.
Gjør rundballepressa klar før sesongen
Unngå unødvendig driftsstans når graset er klart og været spiller på lag.
Fra anleggsvei til vinterdrift: Derfor liker Odd Arne allsidige traktorer
Transportere utstyr, trekke vannvogn, dempe støv, koste vei, flytte masser og holde anleggsveier i orden. Når vinteren kommer, kan den samme traktoren brukes til brøyting og strøing. Det er denne bredden som har gjort traktoren til et sentralt arbeidsverktøy i entreprenørvirksomheten til Odd Arne Widme.
